Egy sportolónak különösen fontos, hogy a figyelmét minél hosszabb ideig tudja a figyelme tárgyán tartani irányítottan. Legyen az egy több órás tenisz mérkőzés megnyerése, egy büntetődobás értékesítése, vagy éppen a kivédése. Számos külső- és belső zavaró tényező igyekszik folyamatosan meggátolni ebben. Téged is kizökkent valami a fontos pillanatokban az összpontosításból? Ezek kiküszöbölésére sok technika létezik, amiknek az elsajátításával növelni tudod az eredményességedet és közelebb hozhatod vele a végső célod elérését.
Mindennek az alapja. Ahhoz, hogy sikeresek lehessünk valamiben sok minden szükséges, de elsősorban önmagunk ismerete. Megismertetlek a gondolkodási rendszereiddel, a személyiség modelleddel, a szemléletmódjaiddal, azaz Önmagaddal. Így könnyebben ismered fel, hogy mit és miért cselekszel egy adott szituációban, majd ezután már tudatosabban fogsz tudni reagálni, s az irányításod alatt tudod tartani ezeket a helyzeteket.
Sokszor érezhetted úgy, hogy elindultál ugyan az utadon, de mégsem értél célt. Valahol elakadtál útközben, vagy éppen máshová lyukadtál ki. Legelőször meg kell találnod és konkrétan meghatároznod a céljaidat. Majd meg is kell tanulnod ezeket helyesen kitűzni időben és azok elérhetőségében is. Fel kell készülnöd az utad közben váratlanul felbukkanó és téged eltántorítani igyekvő eseményekre. Viszont jó hír, hogy a rendelkezésre álló egyszerű praktikák elsajátításával hatalmasat léphetsz a vágyott céljaid elérése felé.
Számos stressz helyzet éri a sportolót az élet bármely területén. A legtöbben hiába készülnek fel becsülettel a versenyükre, ott mégis leblokkolnak a döntő pillanatban, nem tudják a legjobbjukat kihozni magukból. A stressz a szervezetünk természetes válasza a minket érő környezeti változásokra. A ránk nehezedő nyomást erénnyé, erővé kell kovácsolnunk, ezáltal, így lesz jó és hasznos a stressz számunkra, ami feltüzel, jobb eredményekre sarkall, mert közben adrenalint és kortizont termel a szervezetünkben. Érzelmi kontrollal, átkeretezéssel kezelni tudjuk, sőt előnyünkre formálhatjuk ezt a terhet, ahelyett, hogy összeroppannánk a súlya alatt. Ha neked is problémát okoz a stressz kezelése, itt az idő, hogy a kezedbe vedd az irányítást.
Az átkeretezés a problémamegoldás egyik eszköze. A figyelmed, a gondolkodásod, a nézőpontod megváltoztatása. A kudarcokat a negatív megélés helyett tapasztalássá kell átalakítanod, hogy tanulni tudj belőlük, kijavítsd, majd később el is kerüld azokat. A folyamatra, a fejlődésre koncentrálj, a győzelem pedig örömteli melléktermékként érkezik majd meg. Megmutatom Neked miként cselekedj a felmerülő problémáidnál, mi lesz számodra a megoldás, miként tudsz erőt meríteni a kudarcaidból.
Egy sérülés általában negatív, csalódást keltő dolog a sportoló életében. Igazi rémálom, melyet a legnagyobb traumaként élhet meg. De, ha már bekövetkezett a baj, ki tudod használni a felszabaduló idődet, hogy a rehabilitáció mellett is fejlődj, haladj tovább az utadon a céljaid felé. Megmutatom Neked miként tedd ezt, hogyan küzdj meg ezzel a kihívással és térj vissza még erősebben, mint valaha.
A sportolóknak kiemelten kell ügyelniük a verbális és non verbális kommunikációjukra. Sokat elárul róluk, miként nyilatkoznak egy verseny után, hogyan fordulnak edzőként a játékosuk, vagy csapatkapitányként a csapattársaink felé, mikor és mit posztolnak a közösségi médiában. Fontos, hogy az üzeneteink mindig pozitívak és érthetőek legyenek mindenki számára. Alapjában véve meg kell tanulni meghallani a valós üzenetet mások szavai mögött. Értő figyelemmel pedig megelőzhetőek a felesleges konfliktusok. Igyekezned kell asszertíven, együttműködően és hatékonyan kommunikálni a körülötted lévőkkel. Ne csak a pályán, hanem azon kívül is légy profi. Tanulj meg te is helyesen kommunikálni!
Sokszor adódnak az életedben feszültség keltő nézeteltérések. Az edzőiddel, a csapattársaiddal, az ellenfeleiddel, a szurkolókkal, a szülőkkel, barátoddal, barátnőddel, vagy éppen számodra teljesen vadidegenekkel. A kezdeti diszkomfortos gyomorgörcstől sokszor a tettlegességig, akár csapat elhagyásig is elfajulhatnak ezek a szituációk. A konfliktusok hatékony kezelése viszont tanulható. Megismerheted honnét erednek, miért is alakulnak ki, majd a megtanult konfliktuskezelési stratégiákkal megoldhatod és békésen simíthatod el ezeket. A nyugodt, baráti légkör neked is mindent megér ugye?
Rendkívül fontos, hogy jól és hatékonyan használd fel a rendelkezésedre álló időt. A jó időbeosztás a sportoló sikerességéhez az egyik kulcs. Az elvesztegetett időt nem tudod visszaszerezni, az már elmúlt. Tanuld meg beosztani, jól felhasználni minden idődet, hisz mindenkinek egyformán 24 óra áll rendelkezésére a napból. Ha már felismerted és kizártad az életedből az időrablóidat, akkor egyensúlyt kell teremtened az edzés, a pihenés, a tanulás, a munka és a család között. Közben nem szabad elfeledkezned az oly fontos "én időről" sem. Neked van már prioritási listád? Te döntöd el, hogy mire mennyi időt áldozol?
Valójában a szokásaink rabjai vagyunk. A kérdés az, hogy rossz, vagy jó szokásaink vannak. Ha rosszak, akkor azokat először el kell hagyni, majd a jókat kialakítani. Sikereink egyik alap pillére a jó szokások, automatizmusok beépítése a hétköznapjainkba. Egy sportolónál nélkülözhetetlen dolog a megfelelő napi, heti és versenyrutinok, rituálék megléte, kialakítása. Mindenkinek van, kell, hogy legyen egy titkos fegyvere, egy szokása, ami erőt ad neki, előre viszi akkor is, amikor már éppen feladná.
Az élsportban nem elég a kitartás. A reziliencia magában foglalja azon képességeket, hogy szembe tudjál nézni a sérülésekkel, vereségekkel, csapásokkal és felül is tudj kerekedni ezeken. Az önmagadba vetett szilárd hitre, olyan gondolkodásmódra van szükséged, ami táplálja a kitartásodat, az elszántságodat, folyamatosan a még jobb, még magasabb teljesítmény elérése felé terel. Megtanulhatod, hogy miként erősítsd meg magadban a rugalmas ellenálló képességet.
Ahhoz, hogy fejlődni és sikereket tudj elérni, ki kell lépned a komfortzónádból és időről-időre ki kell azt tágítanod. Ha holnapra jobbá akarsz válni, akkor ma többet kell beletenned, mint tegnap. Nem lesz kellemes, biztos, hogy fájni fog, lemondásokkal is jár, de… A siker mindig a komfortzónádon kívül vár Rád! Megmutatom Neked, miként tágíthatod ki a biztonságos közegedet az előrelépésed érdekében.
Ez a hajtó erő, ami cselekvésre késztet. A kiindulópont céljaid eléréséhez. Néha nem tudod mi is hiányzik valójában az igazi áttöréshez. Rá kell találnod az okodra, a miértedre. Meg kell állapítanod, honnét is ered. Majd folyamatosan fenn kell tartanod és motiváltnak maradnod. Talán ezt a legnehezebb. Ha elég erős a kiváltó ok, erőt tud adni végig az utadon. Segít legyőzni az eléd tornyosuló akadályokat. Vannak helyzetek, amikor magadat kell motiválnod, s bizonyos esetekben pedig mások ösztönzésére van szükséged. Mind a kettő egyaránt fontos. Szerencsére, segítséggel ez is egy megtanulható képesség.
Az egyik legnagyobb segítség lehet a számodra az eredményesség elérésében, ha magas az önbizalmad. Figyelem, ezt ne téveszd össze az önteltséggel, elbizakodottsággal! Belső gondolataid és számos külső jel árulkodik az értő szemeknek a magabiztonságodról, mely kihat a megítélésedre, eredményeidre. Az önbizalmad növelésének a képessége tanulható, ha úgy érzed nincs elég önbizalmad, számos elsajátítható technika áll a rendelkezésedre a megnövelésében, vagy éppen a vissza szerzésében és a pozitív önképed kialakításában, ami aztán az egyik tartópillére lesz a későbbi sikereidnek.
Lényeges a sportban is, hogy képes legyél empatikusnak lenni, elsajátítsd a beleérző képességet. Daniel Goleman pszichológus szerint három féle típusa van az empátiának: kognitív, emocionális és együttműködő. A magasabb érzelmi intelligenciával rendelkezők előnyből indulhatnak, de az empátia képessége is tanulható és fejleszthető. Viszont különbséget kell tennünk az érzelmi empátia és a racionális együttérzés között. Rendkívül fontos a sportoló életében az empatikus szülő és a racionálisan együttérző edző szerepe. Mi a különbség a kettő között? Hogyan válhatunk egyikké, vagy másikká? Ezek megválaszolása és megtanítása is benne van a Sport Mentáltréner repertoárjában.
Ne csak ábrándozásra használd a képzeleted erejét, hanem teremts is vele. A sport számos területén bizonyítottan segíthet neked fejlődni a vizualizáció. Ez a legnagyobb bajnokok egyik fő fegyvere. A sérülésekből való felépülésnél, a stresszkezelés-, a célkitűzés-, a fókuszálás területén, vagy a hibák kijavításánál, a helyes automatizmusok beépítésénél lehet hasznodra. Hogyan, hol, miként, hányszor, mennyi ideig? Megmutatom, gyere sajátítsd el te is, lépj vele a győztesek útjára. Manifesztáld a saját győztes valóságodat.
Self-talk, avagy a pozitív belső kommunikáció. Tanuld meg szeretni és biztatni magad. Higgy magadban! A mérkőzések alatti nehéz pillanatokban sportágtól függően sokszor csak magadra számíthatsz. Nem mindegy milyen gondolataid vannak ilyenkor. Fel tudsz-e állni a padlóról, megtudod-e fordítani a mérkőzés állását, tovább tudsz-e futni az utolsó kilométereken, mikor eljön a holtpont. Hidd el, tudsz magadon segíteni a nehéz helyzetekben a belső monológokkal. Tanuld meg mikor, mit és miként mondd magadnak, hogy extra fegyverként segíthessen a nehéz pillanatokban.
A sport nemcsak fizikális, hanem mentális megterhelés is. Hajlamos lehetsz elfeledkezni erről, miközben teljes erőbedobással teljesítesz napról-napra, hétről-hétre. A megfelelő regenerációs idő hiánya, vagy annak rossz felhasználása teljesítmény csökkenéshez, sérüléshez, kiégéshez vezet egy idő után. Ezért is különösen fontos, hogy elegendő, minőségi pihenőidővel rendelkezz, folyamatosan vissza tudd tölteni az energia szintedet. Hogy mit jelent a minőségi pihenő idő, miként kell pihenned a teljes regenerációhoz, hogy tartani, növelni tudd a teljesítményedet, azt különböző sport mentáltérneri praktikákon keresztül mutatom meg Neked.