Időről időre szeretnék Nektek olyan könyveket ajánlani, amelyek nagy hatást gyakoroltak az életemre és a gondolkodásomra. Sportmentáltrénerként úgy gondolom, ezek elolvasásával, mint sportolók, rengeteg hasznos dologgal tudjátok a fejlődéseteket segíteni. Ezek a könyvek véleményem szerint egytől egyig elgondolkodtatóak, önfejlesztő hatásúak, vagy éppen szórakoztatóak, ezáltal remekül segítik a kikapcsolódásotokat, feltöltődéseteket is. Kilencediknek a következő könyvet hoztam a Könyvmolyképző Kiadó gondozásában:
Az Open nem egy hétköznapi sportmemoár. Sokak gyerekkori teniszbálványa, a különcnek tartott Andre Agassi őszinte, mély és sokszor fájdalmas vallomása arról, hogyan küzdött meg önmagával, a belső démonjaival és a rá nehezedő külső elvárásokkal. Ez a könyv tökéletes olvasmány lehet minden sportolónak, edzőnek, mert nemcsak egy bajnok sikerének történetét mutatja be, hanem azt is, hogy a gyereknek, akit egészen kis kora óta az egyik legtehetségesebbnek tartottak és kifejezetten teniszezőnek neveltek, milyen pszichológiai akadályokkal kellett megküzdenie, hogy a tenisz történetének egyik legnagyobb bajnokává váljon.
Agassi története ugyanis nem a szokásos „hogyan is lettem bajnok”. Már rögtön az első oldalakon kiderül, hogy Agassi gyerekkora óta gyűlölte a teniszt, melynek oka az apja erőszakos edzésmódszere és az állandó teljesítménykényszer volt. Ez olyan pszichés terhet rakott rá, amely egész pályafutása során árnyékként kísérte végig. De valahogy mégis, minden kudarc után képes volt felállni, folytatni, jobbá válni, hogy aztán világelső legyen és a 60 tornagyőzelme között 8 Grand Slam-elsőséget is szerezzen.
Ha sportmentáltrénerként nézem, akkor ez az elképesztő kettősség, a folyamatos belső küzdelem és a kívülről látható sikerek, amelyek igazán érdekessé teszik a történetét. Hogyan is válhat valaki bajnokká egy olyan sportágban, amelyet valójában utál? Mit jelent az, hogy valaki csak „túl akar esni” a meccseken, de közben mégis Grand Slam-győzelmeket szerez?
Egy profi sportoló komoly érzelmi nyomást élhet meg, ahogy Agassi is. A folyamatos felkészülés és a tét okozta állandó feszültségből kifolyólag nem is maga a verseny lesz a legnehezebb egy sportolónak, hanem az előtte és közben jelentkező megterhelő mentális folyamatok kezelése, feloldása.
A vereségtől való félelem sokszor erősebb, mint a győzelem iránti vágy. Az egyik legfontosabb gondolat, amit minden sportolónak érdemes megjegyeznie. Ha valakit az hajt előre, hogy fél a vereségtől, az előbb-utóbb kiégéshez fog vezetni. Ha mentálisan erősebbé akarsz válni, akkor el kell fogadnod a vereségeket is, és nem szabad hagynod, hogy a vereség elkerülése uralja a gondolataidat.
A legnagyobb ellenfeled mindig saját magad. Minden sportoló ismeri azt a belső hangját, amely folyamatosan kételkedik, kritizál, hibáztat. A bajnokok viszont nem csak a külső ellenfelekkel, hanem önmagukkal is sikeresen megküzdenek, például sportmentáltréner segítségével. Agassi sztorija a tökéletes példája annak, hogy a harc a belső hangukkal sokszor nehezebb, mint bármilyen valós ellenfél.
Agassi egész pályafutása során kereste önmagát, ahogy a története is bizonyítja, ezért a megfelelő önismeret kulcsfontosságúvá válik a sportolók esetében. A sportolóknak nemcsak fizikailag kell felkészülniük, de mentálisan is tudatossá kell válniuk, ha sikeresek szeretnének lenni, miközben nem veszítik el önmagukat, és nem égnek ki.
Sokan úgy gondolják, hogy egy bajnokot kizárólag a siker iránti vágya hajtja. Ám Agassi példája is megmutatja, hogy a motiváció ennél bonyolultabb lehet, nem mindig olyan egyértelmű, hiszen nem kizárólag a győzelem, hanem a kudarcoktól való menekülés és a megfelelési kényszer is lehet az, ami előrevisz. A kérdés csupán az, hogy hosszú távon milyen hatása lesz ennek a sportoló pszichéjére.
A sportolók gyakran küzdenek a megfelelés kényszerével az edzőik, szüleik vagy a szurkolók és a kritikusok irányába. Agassi idővel megtanulta: a legfontosabb, hogy saját maga számára találja meg az értelmet és miértet a sportban. Ezáltal pedig a külső és belső elvárások nyomása is kezelhetővé válik.
Nem éred el a vágyott sikereket? Lehet, csak egy új célra lesz szükséged, mert az a problémád, hogy rosszak a kitűzött céljaid, ahogy Agassinak is azok voltak egy jó darabig. Ne hagyd, hogy elterelődjön a figyelmed a valós céljaidról és ne nyomd el magadban ezeket.
Mantrák, rutinok, babonák, avagy koncentráció és önbizalomnövelés. Nélkülözhetetlen kellékek egy élsportoló esetében, hogy versenyről versenyre, mérkőzésről mérkőzésre képes legyen felülkerekedni az ellenfelein. A váratlan vereségek által Agassi is megtapasztalta: ami bevált, azon ne változtass!
A mentális tréning egyik alappillére, hogy olyan emberekkel vegyük körbe magunkat, akik segítenek minket a fejlődésben, nem pedig lehúznak, visszatartanak. Agassi is csak akkor talált igazán önmagára, törte át a gátjait és lett sikeres, amikor a megfelelő edző és támogatói háttér állt mögötte.
Bár Agassi az egész életét a teniszre építette fel, mint számos sportoló, ám a könyv végére kiderül, hogy a sport a dicsőség mellett lehet egy eszköz is, amit arra használhatunk fel az elismertségünk révén, hogy másokat inspiráljunk és segítsünk, ahogy ezt Agassi is teszi. A sportolóknak fontos tisztában lenni azzal, hogy a pályán kívül is van élet, és a sport csak egy része az identitásuknak. A sport nem minden, ám rengeteget adhatunk általa.
Az Open szerintem egy brutálisan őszinte és inspiráló könyv, amely betekintést enged az élsport amúgy eltakart kulisszái mögé, és sportpszichológiai szempontból is rengeteg tanulságot tartogat. Agassi története rámutat arra, hogy a sikerhez nem elég pusztán a tehetség, még akkor sem, ha az szerencsés esetben kemény munkával társul.
A mentális erő, az önismeret és a megfelelő támogató közeg elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy valakiből igazi bajnok válhasson. A sportban a sikerek nem csupán a győzelmekről szólnak, hanem arról is, hogy miként küzdhetünk meg a saját korlátainkkal, amiket sokszor magunk emelünk. A sportmentáltréning pedig kifejezetten ebben lesz mindenkinek a segítségére! Urald, amit uralni tudsz!