Időről időre szeretnék Nektek olyan könyveket ajánlani, amelyek nagy hatást gyakoroltak az életemre és a gondolkodásomra. Sportmentáltrénerként úgy gondolom, ezek elolvasásával, mint sportolók, rengeteg hasznos dologgal tudjátok a fejlődéseteket segíteni. Ezek a könyvek véleményem szerint egytől egyig elgondolkodtatóak, önfejlesztő hatásúak, vagy éppen szórakoztatóak, ezáltal remekül segítik a kikapcsolódásotokat, feltöltődéseteket is. Nyolcadiknak a következő könyvet hoztam a Moti Books gondozásában:
James Clear Atomi szokások című könyve segíthet a sportolóknak megérteni, hogy az eredmények eléréséhez nem az óriási erőfeszítések, hanem az apró, következetes lépések vezetnek. Az identitásunk erősítése, a szokásaink tudatos kialakítása és a mentális rugalmasságunk fejlesztése révén hosszú távon fenntartható teljesítményt érhetünk el.
A nagy győzelmek mögött nem a nagy célok, hanem a rendszeresen végzett napi cselekedetek állnak, mint az edzésmunka, a táplálkozás vagy a mentális felkészülés. Sportolóként nem elég ugyanis csak a versenynapra koncentrálni, hanem a mindennapi rutinok összesége hozza meg az eredményt.
Az eredmények hajszolása helyett a személyes identitásunk formálása legyen a cél. Ez fogja ugyanis fenntartani hosszú távon a motivációt, fegyelmezettebbé, céltudatosabbá, kitartóbbá tesz.
A szokások kialakításának négy lépése van: észlelés, vágyakozás, válasz, jutalom. A helyes szokások kialakítása, vagy a rosszak elhagyása során azokat nyilvánvalóvá, vonzóvá, egyszerűvé és kielégítővé kell tenni, hogy a tartós legyen a változás. Ha minden nap csak 1%-kal adsz többet a felkészülésedhez, akkor az hosszú távon összeadódik és sokkal jobbá válsz. A szokások viszont nemcsak segíthetnek, hanem gátolhatnak is. Ezért nem mindegy, milyen szokásokkal bírsz a mindennapokban.
Nem csupán az lesz a fontos, hogy megfelelő célokat tűzz ki magad elé, hanem olyan rendszereket, rutinokat alakíts ki, amelyek napi szinten segítenek ezek elérésében. Ezért lesz fontos számodra az edzések mellett az olyan egyszerűnek tűnő, de sokszor mégis elhanyagolt napi rutinok, mint az időmenedzsment, a mentális erősítés vagy a megfelelő regeneráció.
Azonosulnod kell azzal, amit és ahogyan el szeretnél érni, azzá kell válnia az identitásodnak is. Ha nem az eredményen alapulnak a szokásaid, hanem azon, akivé válni szeretnél, könnyebben változtathatsz a rossz szokásokon és érheted el a céljaidat. Nem maga a szokás hozza a jobb eredményt, hanem a magaddal szemben megváltozott meggyőződésed.
Ne úgy tekints magadra, mint aki focizik, hanem, mint aki profi labdarúgó. El kell köteleződnöd a választott sportág és a vágyott sikerek mellett. A sokszor hullámzó motivációdat csak így tudod fenntartani a későbbiekben. Ha elakadsz, tegyél fel magadnak ilyen és ehhez hasonló kérdéseket: "Most milyen döntést hozna egy profi játékos / vagy például egy konkrét példaképed?", "Milyen emberré, sportolóvá válok, ha ezt a szokást elhagyom / vagy beépítem a mindennapjaimba?"
Tedd nyilvánvalóvá és automatikussá a szokásaidat, ehhez használhatod a szokáshalmozás technikáját.
Tedd vonzóvá a szokásaidat. Nem a jutalom beteljesedése, hanem a vágyakozás ösztönöz cselekedetre. Mindig lesz, amit nem szívesen, kötelező jelleggel teszel meg, de vonzóbbá teheted, ha cserébe olyat is megtehetsz, ami már inkább a kedvedre való. Fontos az is, hogy megfelelő támogató környezetet alakíts ki magad körül, akik segítenek az új szokásaid kialakításában.
Tedd egyszerűvé és könnyen elérhetővé. Hajlamosak vagyunk a belénk kódolt genetika alapján megúszósra venni a figurát, hogy minél kevesebb erőfeszítést kelljen elvégezni. Alakítsd úgy a környezeted, hogy gyorsan és könnyen kezdhess bele az elvégzendő feladataidba.
Tedd kielégítővé. Ami azonnali jutalommal jár, azt szívesen ismételjük meg újra. A sportolók esetében a fejlődés, a haladás és az ezzel járó eredményesség a legnagyobb jutalom. Ennek monitorozására alkalmazhatod a szokáskövetés technikáját, hogy azonnali visszajelzést, jutalmat kapj.
A rossz szokásoktól fordított hekkeléssel szabadulhatsz meg, ezt is megtanítom neked, ha sportmentáltréneri foglalkozásra jelentkezel, hiszen elsőként ezeket kell elhagyni, mielőtt még a jó szokások kialakításába belekezdenél.
Viszont a motivációdat folyamatosan fenn kell tartani, mert megvan a veszélye, hogy a jó szokások egy idő után napi rutinná alakulnak és unalmassá válnak. Csak akkor tudsz keményen edzeni, küzdeni, vagyis motivált lenni, ha a képességeid határán táncolsz, amit a komfortzónád kitágításával érhetsz el. Minél átgondoltabban edzel és újabb és újabb jó szokásokat alakítasz ki, annál tovább lehetsz a csúcson. Sportolóként a siker kulcsa a folyamatos fejlődésed lesz.
A felsorolt technikákat sportmentáltrénerként is alkalmazom, és beillesztjük a sportolók mentális felkészülésébe. Segítő rutinokat alakítunk ki személyre szabottan, megtaláljuk és fenntartjuk a motivációdat, leküzdjük, elhagyjuk a rossz szokásokat, majd jókkal helyettesítjük ezeket, így a mentális fejlődésed lesz végül a titkos fegyvered a sikereidhez.
Keress meg, ha úgy érzed, változásra van szükséged, hogy végre elérhesd az áttörést és eredményesebb legyen a karriered. Ha pedig még a sportolói pályafutásod elején jársz, akkor itt a lehetőség, hogy lerakd a megfelelő alapokat a mentális erőd kialakításához, és könnyebben győzd le az eléd tornyosuló akadályokat, legyen szó a versenystresszről, az önbizalomhiányról, a dekoncentráltságról, vagy egy sérülésből való visszatérésről. Hajrá!