5 perc elolvasni
Hasznos sportmentáltréneri tippek csapatváltás esetén

A csapatváltás a sportolók életében izgalmas, ám kihívásokkal teli időszak. Hiszen az új közeg, a lehetséges új edzői elvárások, a sokszor ismeretlen új csapattársak mentálisan és érzelmileg is megterhelő változást okozhatnak, mely a teljesítményre is kihatással lehet. 

A sportolók többsége elbizonytalanodhat a karrierjükben felmerülő változások lehetőségétől. Vajon mit hoz? Jobb lesz? Vagy éppenséggel kudarccal, bukással végződik? A változás eltérést jelent a megszokottól, bizonytalanság jellemzi, amit szinte senki sem szeret, mert nem tudja, hogy képes lesz-e irányítani.

A sportmentáltréner segítségével elsajátítható technikák által azonban a váltás gördülékenyebb és sikeresebb lehet. Nézzük most meg, milyen lépésekkel teheted könnyebbé az átállást, beilleszkedést az új csapatodba!

Új kihívás, csapatváltás a sportoló életében

A csapatváltás történhet több dolog miatt is, például az életkörülményekben történik valamilyen változás, mint a továbbtanulás vagy valamelyik szülő munkahelyének a cseréje, ami miatt költözni kell egy másik városba, országba. Történhet szakmai okokból: kaphatsz egy új szerződést, magasabb osztályból, nívósabb bajnokságba igazolhatsz, vagy kölcsönadnak a szezon végéig, hogy több játékperced legyen, és újra felépítsd magad. 

Egy csapatváltás tehát általában bizonytalansággal jár, még akkor is, ha az éppenséggel pozitív okokból történik. Amikor egy sportoló új egyesülethez igazol, előfordul, hogy kételyek támadnak benne: Valóban itt a helyem? Befogadnak? Elismerik a képességeimet? Elegendő a tudásom ide? Mit keresek én közöttük? Kihez fordulhatok, ha problémám van?

Az is természetes, hogy amikor egy új csapathoz csatlakozol, a legjobbadat szeretnéd megmutatni. Lenyűgözni az edzőt, kivívni a téged megillető helyet a csapatban. Ez viszont a motiváció mellett egy veszélyes stresszforrássá is válhat. Ugyanis a fejedben ilyenkor megjelenő kételyek megkérdőjelezhetik a meglévő képességeidet, nyomást helyezhetnek rád az elvárás és a megfelelés kényszere által. Csökkenthetik az önbizalmadat, elbizonytalaníthatnak a már megszerzett tudásodban, hajlamossá tehetnek az eddig elért eredményeid jelentőségének csökkentésére, megkérdőjelezésére. 

De ne feledd, minden fejlődés, siker és eredmény egy változással kezdődik. A legfontosabb ilyenkor, hogy tudatosítsd magadban: a változás a fejlődésed része. Koncentrálj arra, hogy ez egy nagy lehetőség a növekedésre, nem pedig egy újabb akadály, ami megnehezíti az életedet. Ahhoz, hogy fejlődj, és sikereket érj el, folyamatosan többet, jobban, és időről időre megújulva szükséges edzened, teljesítened. Ehhez pedig ki kell lépned a megszokottból, a biztonságot adó komfortzónádból, ami leginkább meggátol a fejlődésben. Nem hiába mondják: A siker mindig a komfortzónádon kívül vár rád. 

Nem véletlenül vagy éppen ott, ahol

Gondolj csak bele, nem azt kell bizonyítanod, hogy jó játékos vagy, hiszen minden csapat igyekszik a számára legjobb, leghasznosabb játékosokat a soraiban tudni. Valószínűleg ezért igazolt le az új csapatod is. Kiérdemelted a korábbi teljesítményeddel, eredményeiddel, személyiségeddel. A képességeidet kell kihangsúlyoznod, ahelyett, hogy megkérdőjelezed és elbizonytalanítod önmagadat.

Tűzz ki célokat

Ahhoz, hogy sikeressé válj abban, amit csinálsz, rengeteg mindennek kell klappolnia. Viszont a sikert elősegítheted. Elsőként azzal, hogy tudod, merre is kell a siker felé elindulnod. Ehhez pedig célokat kell kitűznöd, mégpedig a megfelelő módon. Kis apró lépésekkel haladj, de ne tedd túl alacsonyra sem a lécet, álmodj nagyot bátran. Legyen határozott terved a beilleszkedés első hónapjaira, első évére, és a szerződésed végső időszakára is. A célkitűzésed lesz az iránytű, hogy ne térj le az utadról menet közben.

Koncentrálj a fejlesztésre, ne a bizonyításra

Az első és egyik legfontosabb dolog, hogy a fejlődésre, fejlesztésre koncentrálj. Ha bizonyítani akarsz, az az esetek többségében nyomást helyez rád, a nyomás pedig hibázáshoz vezet. Ezért meg kell fordítanod a gondolkodásmódodat. Az aggódás amiatt, hogy elég jó vagy-e, nem vezet eredményre.

Viszont amikor arra összpontosítasz, miként fejleszd magad, hogyan tanulj új technikákat minden nap, azzal sokkal kevesebb nyomást és stresszt helyezel magadra. Hiszen edzésről edzésre több leszel, ez pedig elégedettséggel és önbizalommal tölthet el. Közben azt mutatod az edződnek, csapattársaidnak, hogy nyitott és elkötelezett vagy a fejlődésre, tanulásra, a magasabb szintre lépésre. A bizonyítás vágya okozta merevség feszültséget szül, ám enyhíthetővé válik, felszabadultabban játszhatsz, ha a gondolataid nem azon járnak, hogy meg kell mutatnod, és nem hibázhatsz.

Légy türelmes magaddal

Beilleszkedni egy teljesen új közegbe, ritkán megy egyik napról a másikra. Adj időt magadnak, hogy megismerd az új társak és edzők szokásait, komfortosan érezd magad az új otthonodban, csapatodban. Fontos, hogy mindig add önmagad, és kerüld az összehasonlítgatásokat másokkal.

A kulcs a jó kommunikáció

Egy új csapathoz csatlakozni idegtépő lehet, főleg akkor, ha inkább introvertált személyiséggel rendelkezel. Ezért különösképpen létfontosságú lesz a megfelelő kommunikáció a beilleszkedés során. Más a kommunikáció stílusa az edzői stábbal és a játékostársakkal. A csapattársak esetében a kommunikációd arra kell irányuljon, hogy megtanuld a csapatdinamikát és a rendszereket, valamint közelebb kerülj hozzájuk, akár új barátságokat is köss. 

Az edzőiddel viszont nem muszáj baráti viszonyba kerülnöd, csupán meg kell tanulnod, hogy miként tudsz a legegyszerűbben tanulni tőlük, kényelmesen és érthetően kommunikálni velük. Egyes edzők és játékosok igénylik azt, hogy jobban megismerjék egymás személyiségét, ilyen esetekben a nyitottság és az őszinteség lesz a kulcs a kommunikáció terén. Más edzői típusok pedig inkább a gyakorlatokba ültetett visszajelzésekre figyelnek.

Fogadd el a hibákat

Senki sem szeretne úgy bemutatkozni az első edzésen, hogy egy csomót hibázik. De a hibázástól van még rosszabb is egy sportoló esetében, ami meghatározhatja a teljesítményét és a róla alkotott véleményt, mégpedig negatív irányban. Ez a hibázástól való félelem. Ami mindig bizonytalanságot, kockázatkerülést hordoz magában. Viszont, ha elfogadod a hibázás lehetőségét, megteremted magadnak a félelem nélküli játék lehetőségét, ahol bármikor meghúzhatod a váratlant, amivel akár mérkőzéseket dönthetsz el. Attól, mert elfogadod a hibák lehetőségét, még nem akarod, hogy ezek meg is történjenek. Csupán nem fogsz többé azon gondolkodni, hogy mennyire kínos lesz, ha mégis elvéted, egyszerűen csak teher nélkül játszol.

Ha állandóan arra koncentrálsz, hogy ne kövess el hibákat, akkor az a világvégének fog tűnni, amikor bekövetkezik. És a hibára adott negatív reakciód még több hibához vezethet. Ha viszont elfogadod, hogy a hibák természetes velejárói egy sportoló játékának, akkor nem reagálsz rájuk negatívan. A hibákat, vereségeket felhasználhatod tanulásra és fejlődésre, ezáltal is csökkentve a rád nehezedő nyomást.

Eddz magadért

Sok sportolóban felmerül az a kérdés, hogy vajon mivel tud jó benyomást kelteni, másokat lenyűgözni. Ezért általában plusz edzésmunkát végeznek, hogy kivívják az edzőjük elismerését. Az edzők persze szeretik az igyekvő, szorgalmas, kemény edzésmunkát végző sportolókat. De az a kőkemény igazság, hogy az edzők mindig a legjobb játékosokat fogják a pályára küldeni, nem a legkeményebb dolgozókat. Azokat, akik szerintük a leghasznosabbak az adott mérkőzésen a csapat számára. Akikkel szerintük a legnagyobb az esély a győzelemre, akikben a legjobban bíznak a pályán. Idővel persze a kemény munka meghozza a gyümölcsét, és te is a legjobbak közé kerülhetsz, akikkel az elsők között számol az edző.

Soha ne másért, mások elismeréséért küzdj, hanem kizárólag magadért, a saját fejlődésedért dolgozz keményen! A lenyűgözésre való törekvés felerősíti a stresszt. Ráadásul, ha a még keményebb munkád mégsem vezet eredményre, mert mondjuk továbbra sem kerülsz be a kezdőcsapatba, akkor az gyakran a motiváció elvesztéséhez is vezethet. Ezért a lenyűgözés helyett mindig a még jobbá válás legyen a célod!

Élvezd a játékot

Az olyan új helyzetekre, mint a csapatváltás a legtöbbször inkább ijesztő dologként tekintenek a sportolók. Pedig ezt megélheted izgalmas kihívásként is, amitől tapasztaltabbá, erősebbé válhatsz. Az esetek többségében - persze azért előfordulnak híres ellenpéldák is - mint például Andre Agassi esetében - azért kezd el valaki sportolni, mert örömét leli benne. Szóval ne nehezítsd meg a dolgodat azzal, hogy elfeledkezel róla: szereted, amit csinálsz.

Amikor gólt lősz, sikerül egy csel, kivéded a büntetőt, te futod a leggyorsabb kört, sikerélményed van és élvezed a játékot. Vannak olyan sportolók is, akik akkor szórakoznak igazán, ha uralhatják a mérkőzést, már-már agresszívan kerekedhetnek az ellenfelük fölé. Egyesek pedig komolyan szeretnek elmélyedni a győzelemre vivő taktikában, míg mások az embert próbáló kemény felkészülésben lelik örömüket. A szórakozás, a játék öröme minden játékosnak mást jelent. Fel kell tenned magadnak a kérdést: “Mi okoz örömet benne?” Ha pedig visszatekintesz az edzésedre, versenyedre, mi lesz a válaszod arra: “Jól szórakoztam ma?” 

Szóval, ha a szórakozásra összpontosítasz, nem az eredményt hajszolod, és nem a tökéletességre törekedsz, akkor nem lesz rajtad a megfelelés és a bizonyítás kényszere. Miközben valóban élvezed a játékot, eltűnik a félelem okozta nyomás, és megnyílik előtted a lehetőség, hogy észrevétlenül, lazán nyűgözz le másokat.

Használd a rutinok erejét

Egy új csapatba kerülés esetén a rutinok tudatos kialakítása és megtartása kulcsfontosságú lesz abban, hogy sportolóként megőrizd a mentális stabilitásodat és minél gyorsabban beilleszkedj az új közegbe.

Az új impulzusok okozta izgatottság és az ebből fakadó stressz kezelésében a stabil napi és edzésrutinok segítenek, általuk biztonságban érezheted magad, megtarthatod a kontrollt az új és még szokatlan helyzet felett. A bevált rutinjaid segítségével megőrizheted a saját ritmusodat, szokásaidat, melyek megnyugvást és biztonságot nyújtanak a nehéz helyzetekben, azt éreztetve, hogy továbbra is te vagy az ura a helyzetnek. A rutinok alkalmazása mindemellett az önbizalmad növelésében is jelentős hatással bírnak.

A csapatváltás során, ha tudatosan és felkészülten kezeled a kialakult helyzetet, nyitott vagy az új kapcsolatokra, megfelelő mentális stratégiákat alkalmazol, sikeresen és könnyebben illeszkedhetsz be. 

A sport mentáltréner útmutatásai és eszközei pontosan az ilyenkor nélkülözhetetlen önbizalomnövelés, stresszoldás, vagy koncentráció erősítése terén támogatnak abban, hogy magabiztosan kezeld ezt az átmeneti időszakot, és a lehető legjobbat hozd ki magadból. 

Foto:Gettyimages