2 perc elolvasni
Sportszülőnek lenni

Sportszülőnek lenni komoly kihívás. Élmény, lemondás, áldozat és nagyfokú személyes fejlődés is egyben. Ha érdeklődve, támogatva állsz gyermeked sporttevékenységéhez számos akadályt kell sikeresen leküzdened, hogy a fiatal sportoló örömteli utazásként és kihívásként élje meg a sportolást.

Mikor van szükséged sport mentáltrénerre szülőként?


Éppen megismertetnéd a gyermekedet a rendszeres sportolással és fogalmad sincs ez mivel is jár a későbbiekben? Vagy már egy jó ideje ott ülsz minden meccsén a pálya szélén és sokszor teszed fel magadnak a kérdést: miért, meddig, megéri ez, mi lesz majd később? Esetleg Te vagy a legnagyobb szurkolója és egyben a legnagyobb kritikusa is? Látod, hogy valami gátolja a fejlődését, kitejesedését? Nem kap szerinted elég játéklehetőséget? Kiemelkedik már a csapatából és váltáson gondolkodtok? Egy hajcsár az edzője? Állandóan fáradtnak tűnik? Gyakoriak a sérülései? Nincs kedve mostanában edzésre menni, kibúvókat keres, pedig nem is olyan rég még alig bírtad onnan hazacipelni? Esetleg rendszeresen veszel össze más szülőkkel a pálya mellett? Gyakran nem értesz egyet az edzőjével? Nem bírod ki, hogy ne instruáld folyamatosan és hangosan a mékőzések alatt? Ha a válaszod igen bármelyik fenti kérdésre, vagy akár hasonlóak fogalmazódnak meg Benned, akkor bizony érdemes további kérdéseket feltenni és magyarázatokat, megoldásokat találni ezekre.

Hogyan lehetsz jó sportszülő?

Sportszülőként segítened, támogatnod kell a gyermekedet. Felnőttként, felelős szülőként jó példával kell elöljárnod, fel kell ismerned a problémákat és ismerned kell azok megoldását. Ez bizony nem egyszerű feladat a kialakuló és folyamatosan változó generációs különbségek miatt.

A Légy kiváló sportszülő tréningem ebben lesz a segítségedre. Megtudhatod belőle, hogy milyen sportszülő is vagy jelenleg. Milyenné is kellene válnod, hogy a leghatásosabban tudd segíteni a kis sportolódat. Mit tegyél és mit ne tegyél sportszülőként. Mi az a sportháromszög és kik alkotják? Hogyan kell helyesen és hatékonyan kommunikálnod egy sportolóval, vagy annak edzőjével? Miként beszélj a gyermekeddel a versenyek után? Mit mondj a bekövetkező kudarcok után neki? Mi szükséges egy fiatal sportoló csúcsteljesítményéhez? Hogyan segíthetsz neki az áhított Flow állapotba kerülni? Hogyan kezeljétek együtt és külön-külön a versenystresszt? Hogyan növeld az önbizalmát? Miként találjátok meg a motivációját? Vagy éppen miként old meg otthon a testvérek között fellépő rivalizálást? Ha tudatos, felkészült sportszülőként kíséred, segíted gyermekedet az útján, stabil alapokat fogtok tudni letenni a későbbi sportolói karrierje, vagy akár a civil életben való könnyebb boldogulása érdekében is. Olyan alapvető és fontos dolgokat sajátíthattok el közösen, melyekről sajnos az iskolákban nem igazán esik szó, vagy nem elég mélyrehatóan.

A mentális egészség, az önismeret lesz az alapja mindennek gyermeked későbbi karrierjében. A manapság minket körülvevő világ számos stresszingere mellett már nem elegendő csak a fizikumot és technikai tudást erősítenie egy sportolónak. A mentális erejét is fejlesztenetek kell az ifjú sportolónak ahhoz, hogy később sikeressé váljon a választott sportágában. Hisz szinte minden fejben dől el.