3 perc elolvasni
Miről szól a sport mentáltréneri ülés?

Biztos sokszor elgondolkoztál már, hogy valójában mit is jelent a sport mentáltréning. Napjaink felgyorsult világában, amikor mindent azonnal elérhetünk, van egy terület, ahol az eredmények nem azonnal érkeznek, mint a mobilapplikáción keresztül házhoz rendelt pizza. Ez pedig a versenysport. Itt bizony kőkeményen bele kell tenni rengeteg edzésmunkát, hogy jöjjenek azok a várva várt sikerek.

Sőt, sokszor még annak ellenére sem jön a győzelem, és már egyszerűen nem bírsz többet edzeni. Na, ekkor lép be a képbe a sport mentáltréning segítő szerepe. Az elmúlt évtizedek sportpszichológiai kutatásai kimutatták, hogy a siker és a győzelem, ami valójában "csupán" örömteli mellékterméke lesz a napi munkádnak, közel 70-80%-ban fejben dől el. Persze a munkát továbbra is bele kell tenned az edzőteremben, az uszodában, vagy kinn a pályán, ahhoz viszont, hogy a döntő pillanatokban képes legyél kezelni a nyomás okozta stresszt, és ne hibázz, szükséged lesz a folyamatos mentális erősítésre is, és a sport mentáltréner nyújtotta segítő eszközökre.

Hogyan edzünk a sport mentáltréneri ülésen?

Íme pár példa rá. Például egy fiatal labdarúgó akadémistával volt a szokásos heti mentális edzésünk. Szerencsés esetben vagyok vele, hiszen motivált, eltökélt, szereti a sportágát, nincs rajta szülői nyomás sem. Nem egy konkrét problémával keresett meg, hanem, hogy építsük fel az alapoktól a mentális készségeit. Azért mondom szerencsés esetnek, mert mindig könnyebb egy tiszta lapra írni, mint egy már telefirkáltat kijavítani. Igazi önismereti utazásra indult, hisz a mentális erősítés mindig önmagunk megismerésével kezdődik. Minél előbb vág ebbe bele valaki, annál nagyobb előnybe kerülhet életének későbbi szakaszában másokkal szemben, s könnyebben veheti az elé kerülő kihívásokat is. Persze tapasztalatból mondom, azoknál is mindig lesz kijavítani való, akik úgy érzik, hogy teljesen rendben vannak, mert sok esetben nem ismerik fel a hibáikat saját vakfoltjuk miatt.

Ebben a folyamatban minden, azaz tényleg minden általam már ismert eszközt átadok neki, amit egyszer elő fog tudni venni, amikor elakadása lesz valamely területen. Megtanulja helyesen kitűzni a céljait, fenntartani a motivációját, növelni az önbizalmát. Képessé válik helyesen kommunikálni a körülötte levőkkel és kezelni a ránehezedő nyomást, stresszt a döntő pillanatokban, az élete bármely pontján. Sőt, extraként azt is látni fogja, miként kapcsolódik a sportoló, az edző és a sportszülő hármasa, és kinek mi lesz a szerepe ebben az úgynevezett sportháromszögben. A mentális erősítést nem szabad korhoz kötni, nem lehet túl korán elkezdeni, mert sajnos az iskolapadban ritkán kapunk ilyen skilleket. Az egyén fejlettségi szintjéhez kell csupán igazítani.

Megtanulsz vizualizálni

Egy másik sportolóm szeretett volna végre rendesen belevágni a vizualizációba, miután számos cikk elolvasása és videó megtekintése után sem igazán sikerült neki. Ezért aztán közel egy órán át faggattam számos kérdéssel, a legapróbb részletekbe menően. A kérdéseim a számára "ideális versenynapról" szóltak, már az ébredés pillanatától egészen a verseny utáni hazamenetelig. Először érezhetően némi feszültség bontakozott ki benne, a folyamatos visszakérdezésektől, hogy még részletesebben fejtse ki a kérdéseimet. Az nem elég, hogy felkelek és megreggelizem. Azt is tudni szeretném, hogy mikor, mire ébredsz, melyik lábbal kelsz ki az ágyból, előbb reggelizel és utána öltözöl fel, vagy éppen fordítva, mit reggelizel, hol, miből, milyen sorrendben, hogyan pakolsz a sporttáskádba, hogyan néz ki a melegítőd, milyen szaga, illata van az öltözőnek, pályának, milyen sorrendben öltözöl fel, mit csinálsz bemelegítéskor, mit hallasz és érzel közben, milyenek a lépteid, a testtartásod a pályára menet. 

Mire a pályára értünk képzeletben, a kérdések segítségével teljesen feloldódott, az én aggodalmam is eloszlott (természetes, ha a segítőnek is vannak időnként aggodalmai), hogy már kezdek egy kicsit unalmas lenni attól, hogy folyton azt kell hajtogatnia a kérdéseimre, hogy "azután ezt csinálom", "majd ez fog történni", "ezt érzem közben". De persze ez nem állíthat meg, hisz szüksége van a segítségemre. Miután kiszedtem belőle minden elérhető információt a lehető legrészletesebben, érezhetően kimerítettem a kérdéssorozataimmal.

Ezután kértem egy kis időt tőle, hogy a felírtak alapján írjak egy kifejezetten rá szabott, neki írt, irányított vizualizációs forgatókönyvet, amit aztán elküldtem neki írásban és felolvasva hangfájlban is. Plusz csatoltam hozzá egy könnyed, a stílusához illő, kissé elszállós meditatív zenei ajánlást is, amit a vizualizáció közben hallgathat. Így egy teljesen személyre szabott, hiperrészletes, közel 20 perces felvételt kapott segítségül a vizualizálásához, amit akár minden egyes nap, vagy a versenyek előtt meghallgathat. Ezzel már profiként lesz képes vizualizálni.

Személyre szabott mentális erősítés jelentősége

De az elmúlt időszakban másoknak is segítettem, hogy leküzdjék a versenyeken, vagy a mindennapok során jelentkező nehézségeket. 

Például egy bringásnak a megfelelő időbeosztás kialakításában, a priorizálás elsajátításában, a sport-munka-család-énidő összehangolása terén.

Vagy egy utánpótlás párbajtőrözőnél a fókusz irányításában, és a koncentráció javításában, mert nála sokkal hátrébb rangsorolt versenyzők ellen rendszeresen betlizik, miközben pedig váratlanul képes megverni a ranglistavezetőt.

Ebből is láthatod, hogy minden munkamenet, mentáltréneri ülés más, de az eredmény a legtöbb tekintetben ugyanaz lesz: a jobb teljesítmény. A jobb teljesítmény eléréséhez vezető út pedig minden sportolónál eltérő. Lesznek, akiknél vizualizációra van szükség. Vannak, akiknél növelni kell az önértékelést, pozitív önbeszédet kell kialakítani. Egyeseknél vissza kell szerezni az önbizalmat, míg másoknál meg kell találni a reális, elérhető célokat.

Az igazi javulás mindig személyre szabott beavatkozás által lesz elérhető. Ezt viszont saját magad is elindíthatod, ha felteszed magadnak a következő kérdést: "Mi lenne az az egyetlen változtatás, amelyet egyénileg meg kell tennem, hogy sikerüljön javítani a teljesítményemen?"

Ha úgy érzed, elakadásod van, szeretnéd tartósan növelni a teljesítményedet,  akkor akár hobbi, akár versenysportolóként, keress meg, és hatásos sport mentáltréneri praktikákkal segítek neked a céljaid megtalálásában és elérésében.