Vajon mitől válhat valaki elit sportolóvá, a világ egyik legjobbjává? Mi motiválja ezeket az elit sportolókat, hogy sok szezonon keresztül is a világ élmezőnyének a tagjai maradjanak? Miben eltérő a gondolkodásuk a többi, szintén profi sportolótól? Mire lesz szükséged, hogy Te is ebbe a szűk élmezőnybe kerülhess és sokáig ott is maradhass? Hogyan segít a sport mentáltréner? A következő blogbejegyzésemből kiderül.
Azok a sportolók, akik a csúcsteljesítményt szeretnék elérni, be kell, hogy fektessenek önmagukba. A tétlenségnek ugyanis ára van, főként az élsportban. Mégpedig az, hogy a sportoló nem fejlődik a megfelelő iramban. A vetélytársak utolérik, vagy el is hagyják. Képezned kell magad, extra készségeket kell elsajátítanod.
Ezért egy táplálkozási szakértő, erőnléti edző, fizioterapeuta, vagy éppen egy sport mentáltréner segítségének igénybevétele a legjobb befektetés lesz a későbbi sikereidbe. Plusz költséggel jár, mint minden más, de meg fogja tízszerezni, vagy akár százszorozni is a befektetésedet az első profi szerződés aláírásakor, vagy az első trófea megnyerésekor.
Ha megtanulsz előre tervezni, és nem a felesleges dolgokra költeni, mint egy tizedik cipő, vagy tizenötödik táska, és ezek helyett a tudásba fektetsz, akkor hosszú távon képessé válsz mások fölé kerekedni, és több szezonnal is meghosszabbíthatod a karrieredet.
Elég csak LeBron James példáját felhozni, aki közel 1,5 millió dollárt költ az extra mentális és fizikai erősítésére, aminek következtében legendává vált a kosárlabdában, és még 39 évesen is a legjobbak között van. Ezt a teljesítményét pedig évi mintegy 50 millió dollár jutalmazza. Nem hiába mondja: az elme olyan, mint egy izom, minél többet edzed, annál erősebb lesz. De nézhetjük Cristiano Ronaldót is, aki szintén 39 évesen fiatalokat megszégyenítő mentális és fizikai állapotban van, és góljainak többségét pályafutása második felében szerezte.
Akár erre is képes lehet egy sportoló, ha mentálisan erőssé válik, mondjuk a sport mentáltréner segítségével. Az igazi csúcsteljesítő elit sportolók viszont nem az elköltött pénzt nézik, hanem az utána ezzel nyert értéket: profi szerződések, egyéni szponzorok, válogatottság, kupagyőzelmek, bajnoki-, és olimpiai címek.
Ám a sikerek is mind csak egyfajta mellékterméket jelentenek a számukra. A győzelem jó velejárója a befektetett munkának. De azok, akik a szűk elitet alkotják a különböző sportágakban, nem a pénz, a hírnév, a rekordok és a címek hajtják. Persze szeretnék ezt elérni, hisz majd a győzelmek által fogják a legjobbak közt emlegetni őket. Sőt, a többségük még perfekcionista is, vagyis a tökéletességre, az állandó győzelemre törekszik. De sport mentáltrénerként megkérdezve őket valójában mégis más az igazi motivációjuk az adott válaszok alapján. Mégpedig egy olyan dolog, ami belülről fakad: mindig a maximumot akarják kihozni magukból, büszkék szeretnének lenni a saját teljesítményükre. Még akkor is, ha éppen elvesztettek egy meccset. Mert ők igazi harcosok, akik elfogadták, hogy ugyan nincs tökéletes sportoló és teljesítmény, de törekedni kell rá. Az adott pillanatban a legjobbat kihozni magukból. Amikor pedig felértek a csúcsra, akkor sem gondolják azt, hogy már elérték a képességeik határát.
Ők valójában magát a folyamatot, az utat szeretik, amin haladnak az edzések, versenyek révén. Élvezik azt, hogy játszhatnak, versenyezhetnek. Természetesen ők is megünneplik a kisebb-nagyobb sikereket, mint az első profi szerződést, az első válogatott behívót, egy tornagyőzelmet, vagy csak egy újabb sikeres csel, lövőtechnika elsajátítását, mert ezeket időről időre meg is kell ünnepelni. De a csúcsra felérve is az lesz az első gondolatuk: vajon mit kell még tennem, hogy ne érjenek utol, és minél tovább én legyek az, akit üldöznek. De tudni kell, nem mindig lesz a testünk és az elménk összhangban. Ezt el kell fogadni, ilyen az ember. Érző lények vagyunk, akiket számos inger, érzés befolyásol minden pillanatban. Ezeket a benyomásokat viszont lehetséges kezelni. A legjobbak éppen azért válhatnak a legjobbá, mert képessé váltak erre a fontos és döntő pillanatokban.
Na, ez a gondolkodásmód kell ahhoz, hogy valakiből igazi Bajnok válhasson. Ehhez pedig megfelelő útmutatás kell, hogy mik azok a lépések és technikák, amivel képes leszel átformálni a gondolkodásmódodat, le tudod győzni a perfekcionizmus terhét. Ebben lehetek például a segítségedre, mint sport mentáltréner.