Időről-időre szeretnék Nektek olyan könyveket ajánlani, melyek nagy hatást gyakoroltak az életemre és a gondolkodásomra. Melyekből úgy gondolom, mint sportolók is rengeteg hasznos dologgal tudjátok a fejlődéseteket segíteni. Ezek a könyvek véleményem szerint egytől-egyig elgondolkodtatóak, önfejlesztő hatásúak, vagy éppen szórakoztatóak, ezáltal remekül segítik a kikapcsolódásotokat, feltöltődéseteket is. Hetedikként a következő könyvet hoztam a HVG Könyvek gondozásában:
Carol S. Dweck könyve, a Szemléletváltás nemcsak az oktatás, a párkapcsolat, a munkahelyi fejlődés vagy a szülői nevelés terén nyújt jelentős betekintést a magunkkal hozott, ám megváltoztatható szemléletmódunkba, hanem különösen értékes lehetőségeket nyújt a sportvilág számára is.
A könyv különböző területekről hozott példákon keresztül mutatja be a "fejlődési szemléletmód" és a "rögzült szemléletmód" közötti különbséget. Az író lmélete különösen releváns a sportolók és edzők esetében, hiszen számukra a mentális hozzáállás döntően befolyásolhatja a teljesítményt és a sikerességet.
Dweck elmélete, szerint a rögzült szemléletmód az a meggyőződés, hogy a képességeink velünk születtek, és nem változtathatóak meg. Kizárólag a tehetség és a szerencse dönt. Ez a gondolkodásmód viszont a sportolók esetében gyakran a kudarc, a csalódások, a felelősségvállalás elkerülésére és a kockázatvállalás minimalizálására irányul.
Ezzel szemben a fejlődési szemléletmód azt vallja, hogy a képességek bizony fejleszthetőek kitartással, tanulással és gyakorlással. Ez az a hozzáállás lehetővé teszi a sportolóknak, hogy a hibákat tanulási lehetőségként értelmezzék, és a felmerülő nehézségek során is kitartsanak, erőt meríthessenek a kudarcaikból.
Ha egy edző, vagy sportoló mentalitását a fejlődési szemléletmód határozza meg, az segíteni fogja a sikerek elérésében. A bajnok szemléletmód önkéntelenül is leveszi a nyomást a sportolóról, hiszen nem a hibátlan teljesítményről szól, hanem arról, hogy a sportolók és az edzők miként kezelik a kudarcokat, vereségeket, hogyan lesznek képesek tanulni ezekből és fejlődni általuk.
A bajnok szemléletmódban a kudarc = lehetőség. Azok a sportolók, akiknél a fejlődési szemléletmód kerül előtérbe, a hibáikat nem végzetes kudarcként élik meg, hanem olyan lehetőségként, ami által legközelebb még jobbak lehetnek. A hosszú távú, kiegyensúlyozott, sikeres pályafutáshoz, a sportoló megfelelő mentális egészségéhez különösen fontos ez a gondolkodásmód. Hiszen a rögzült szemléletmód egy kudarc esetén az önmagunkba és képességeinkbe vetett hitünk megrendüléséhez, önbizalomvesztéshez vezet. Egy rögzült szemléletmóddal rendelkező sportoló könnyebben adhatja fel, míg a fejlődési szemlélettel rendelkező hisz a fejlődés lehetőségében, és ezért képes tovább küzdeni, mentálisan stabilabbá és kitartóbbá válik, ami átsegíti a nehéz pillanatokon.
Sajnos a rögzült szemléletmód minden területen akadályozza a fejlődést, így jelentősen csökkenti a siker esélyét. Ez a hozzáállás a kudarctól való félelemhez vezet, így visszatartja a sportolókat attól, hogy kockázatot vállaljanak adott pillanatban, vagy új technikákat sajátítsanak el, próbáljanak ki. A tehetséggel csupán egy darabig lehet előnyt szerezni, de egy idő után az erőviszonyok kiegyenlítődnek és kizárólag a fejlődést elősegítő gondolkodásmód fog dönteni. Ez az edzők esetében is fokozottan igaz, ha egy edző maga is a rögzült szemléletet képviseli, az idővel nemcsak a csapat eredményeit, de a sportolók mentális állapotát is negatívan befolyásolhatja.
A rögzült szemléletmód sajnos megnehezíti a játékosok, edzők fejlődését, kapcsolatait, az önmagukba vetett hitet, a későbbi eredményességet. Aggódást, kételyeket támaszthat saját magunkkal szemben, ez pedig elakadásokhoz, önbizalomvesztéshez, hibákhoz, hibáztatáshoz, összeomláshoz is vezethet a döntő pillanatokban. A megfelelő kommunikáció elsődleges lesz az edző és a csapat közötti kohézió kialakulásában. Egy rögzült szemléletmódú edző a vereségeket úgy éli meg, hogy ő bukott el és vallott kudarcot. Ilyenkor pedig hajlamossá válik kritizálni a játékosait, ami katasztrofális eredményhez vezethet a játékos önértékelésében, további fejlődésében, teljesítményében.
Azok az edzők, akik rögzült szemléletmóddal rendelkeznek nem azért tudják ideig-óráig motiválni a játékosaikat, mert tisztelnék őket, hanem mert félnek, rettegnek tőlük, és az általuk megfogalmazott sértő, személyiségromboló kritikájuktól. Kizárólag az eredményeket, sikereket dicsérik, ismerik el, az akarat, az erőfeszítés és a kemény munka helyett.
De egy rögzült szemléletmóddal nevelő szülő is rendkívül káros lehet a gyermeke fejlődésére, hiszen akár még a sporttól is eltávolíthatja őt végérvényesen az állandóan megfogalmazott negatív kritikákkal, és túlzott elvárásokkal.
Jellemző különbséget jelent a két szemléletmód között, hogy miként értékelünk a versenyeket követően. A mérkőzések után nem az a helyes kérdés, hogy nyertél, vagy veszítettél-e éppen. Azt a kérdést kell feltenned magadnak: minden tőlem telhetőt megtettem? Ha igen, akkor hiába szerzett több pontot az ellenfél, soha nem lehetsz vesztes, és ez lesz a lényeg.
Sokszor pedig pont a siker lesz az ellenséged, mert megtéveszt, elkényelmesedetté, énközpontúvá tesz. Azt gondolhatod jön magától is, hiszen tehetséges vagyok, én lövöm a legtöbb gólt, már nyertem korábban is. A vereségek bármennyire is fájóak, a fejlődő szemléletmódú sportolóknál, edzőknél barát és tanító mester lesz. Hiszen segít rámutatni a hibákra, arra, amit ki kell javítani, hogy győzhess. A kudarcok arra kell késztessenek, hogy törekedj a jobb játékra. És kizárólag a befektetett munka az, amivel hosszú távon fejlődést és eredményeket lehet elérni.A fejlődő szemléletmód egyik alapmondata: “Mindennap tenned kell valamit, hogy egy kicsit jobbá válhass. Mert, ha mindennap teszünk valamit, hogy kicsit jobbak legyünk, akkor hosszabb idő múltán sokkal jobbak leszünk.” Ez lesz a kulcs a későbbi sikereidhez.
Egy jó utánpótlásedző feladata, hogy az életre is felkészítse a játékosait. Ezért mindenki felé ugyanolyan törődéssel, figyelemmel kell fordulnia. Egyaránt meg kell adnia a játéklehetőséget, a figyelmet a tehetségesebb és a kevésbé tehetségesnek tartott játékosok számára is. Kizárólag egyenlő bánásmóddal lehet egységes és eredményes csapatot építeni, az egyént motiválni. Ebben pedig csakis a fejlődő szemléletmód lesz segítségre.
A fejlődési szemléletmód megismerése és elsajátítása nem csupán a sportolóknak és edzőknek, hanem a sportszülőknek is rendkívül hasznos lesz, hisz jelentős szerepe van a teljesítmény, a fejlődés és a mentális rugalmasság elérésében.
Sport mentáltréneri segítséggel könnyen megérthetővé válik, hogy a siker titka nem csupán a tehetségben rejlik, hanem leginkább abban, milyen szemléletmóddal állunk hozzá a tanuláshoz és a fejlődéshez.
Ha Te is szeretnél egy igazán hasznos eszközt a repertoárodban tudni, hogy sikeresebbé válj, könnyebben küzdj le akadályokat, vagy segíthesd a gyermekedet sportoló pályafutásában, akkor keress meg. Az általam megismertetett eszközök segíteni fognak abban, hogy ne csak fizikailag, de mentálisan is bárki bajnokká válhasson.