Időről-időre szeretnék Nektek olyan könyveket ajánlani, melyek nagy hatást gyakoroltak az életemre és a gondolkodásomra. Melyekből úgy gondolom, mint sportolók is rengeteg hasznos dologgal tudjátok a fejlődéseteket segíteni. Ezek a könyvek véleményem szerint egytől-egyig elgondolkodtatóak, önfejlesztő hatásúak, vagy éppen szórakoztatóak, ezáltal remekül segítik a kikapcsolódásotokat, feltöltődéseteket is. Hatodikként a következő könyvet hoztam a HVG Könyvek gondozásában:
David Goggins Nincs hatalmad felettem című könyve olyan tapasztalatokon és önfejlesztési technikákon alapul, amelyek inspirációként szolgálnak minden sportoló számára, aki a mentális teljesítményének növelésére köteleződik el. Az író többek között a Navy SEAL tapasztalatait ültette át későbbi sportolói karrierje és egyéni kihívásai során. A könyvben megosztott technikák különösen hasznosak lehetnek mivel Goggins példái és módszerei hatékony eszközöket kínálnak a mentális határok átlépéséhez és az extrém körülmények közötti kitartáshoz.
A könyvben Goggins személyes történetei, valamint az általa alkalmazott stratégiák, mint például a „kínzókamra” és a „40%-os szabály” segítenek megérteni, hogyan lehet mentálisan szilárdnak maradni a kihívások közepette. Ezek a technikák lépésről lépésre beépíthetők a sportolók felkészülésébe, legyen szó bármely sportágról, hiszen az önfegyelem és a kitartás minden sportban kulcsfontosságú alapvető elem. Nézzünk pár technikát, amellyel nemcsak a könyvben, hanem a sport mentáltréning foglalkozásokon is találkozhatsz.
Goggins elmélete szerint, amikor azt érezzük, már nem bírunk tovább küzdeni és feladnánk, valójában még csak 40%-ot használtunk fel a mentális és fizikai tartalékainkból. Ez a szabály, elgondolás különösen releváns lehet azok számára, akik folyamatosan a határaikat feszegetik, így rendszeresen kerülnek szembe a teljesítőképességük korlátaival. Ha egy sportoló eléri azt a pontot, ahol úgy érzi, nem tud tovább edzeni, teljesíteni, érdemes emlékeznie erre a 40%-os szabályra, és rájöhet, még rengeteg tartalék van benne.
A „kínzókamra” egy olyan szimbolikus tér, ahol szembenézhetünk saját félelmeinkkel és fájdalmainkkal. A sportoló úgy alkalmazhatja ezt a technikát, hogy tudatosan áttekinti a “gyenge” pontjait és azokat a helyzeteket, ahol esetleg kudarcot vallott. Ha emlékezteted magad, miként küzdöttél meg a nehéz helyzetekkel korábban, az nagyban megnöveli a mentális erődet, miközben képes leszel szembenézni a saját korlátaiddal. Ez a technika a mentális állóképesség fejlesztésének egyik alapja lehet, különösen az éles versenyhelyzetekben, és előnyödre válik, amikor rendkívül fontossá válik a kitartás és a fókuszáltság fenntartása.
Legyen egy saját sütisdobozod. Tartsd ebben az eddig elért sikereidet, amelyekre büszke lehetsz. Időről időre, amikor úgy érzed, megrekedtél, nyisd ki, és nézd meg a tartalmát. Emlékezni fogsz, hogy korábban miként birkóztál meg a nehéz feladatokkal, és segítségedre lesz az új kihívások esetében, valamint az új célok kitűzésében.
Az önmagunkkal való helyes kommunikáció és az erőteljes, pozitív belső beszéd fenntartása kifejezetten fontos a versenysport terén. Az író ezt „elfelejtett gondolatok listájának” nevezi. Ezen a listán össze kell gyűjtenünk azokat a gondolatokat, amelyek a nehéz pillanatokban segíthetnek emlékeztetni magunkat arra, mire is vagyunk képesek, miként tudunk küzdeni. A sportolók számára ilyenek a belső motivációs mantrák, amelyeket edzéseken és a versenyeken egyaránt használhatnak. Ez a fajta pozitív self-talk nemcsak a kitartásodat növeli, hanem segít abban, hogy egy erős és pozitív kapcsolatot építs ki önmagaddal, helyre tedd a toxikus gondolatokat, ami létszükséglet az önbizalom megfelelő erősítéséhez és önmagad ismeretéhez.
Nem csupán Goggins filozófiája, hogy az igazán nagy eredmények mindig a komfortzónán kívül születnek. Egy sportoló esetében ez azt jelenti, hogy nem szabad kizárólag a megszokott, biztonságos edzésmódszereket követni; időnként új, intenzívebb kihívásokkal kell szembenézni. Ez lehet egy új edzési forma vagy hosszabb, más jellegű versenyen való indulás. A sportolókat arra kell ösztönözni, hogy lépjék át a saját határaikat, ne hagyják, hogy a komfortzónájuk biztonsága és a kudarctól való félelem megakadályozza őket a céljaik elérésében. Hiszen csak így tudod fenntartani a kiválóságot.
Óránként 2-3000 gondolat suhan át egy átlagos ember fejében, ez rengeteg és leterhelő. Muszáj lesz kontrollálnod. Ahelyett, hogy arra összpontosítanál, amit nem tudsz megváltoztatni, nézz szembe magával az akadállyal, amit leküzdhetsz. Ám ne csak az áhított sikert, hanem a kihívást is lásd magad előtt. És ne feledd, a vizualizáció egy hasznos eszköz, viszont nem képes ellensúlyozni az el nem végzett munkát!
Mindenki életében az idő a legnagyobb kincs. Természetesen ez a sportolók esetében is így van. Ahhoz, hogy a legjobban tudd kihasználni a rendelkezésedre álló idődet, megfelelően kell azt ütemezned. Ehhez számos praktika áll a rendelkezésedre, amelyeket megtanulhatsz a sport mentáltréneri üléseken.
Itt az ideje, hogy levetkőzd az áldozat szerepét. Vedd kezedbe az irányítást. Nem kapsz elég játékpercet a mérkőzéseken? Akkor hívd fel magadra a figyelmet az edzéseken. Miért éppen a másik játszik? Tanulmányozd, ismerd ki, és vedd át a helyét. Vállald a felelősséget a tetteidért, ne másokat okolj. Tekints másként a szituációkra, keretezd át. Keresd mindenben a tanulási, tapasztalási, fejlődési lehetőséget, amivel több leszel.
A sportolók számára ezeknek a technikáknak a beépítése a mindennapi edzésrutinjukba mentáltréner segítségével sokkal hatékonyabb lehet, hiszen a sport mentáltréner képes objektíven látni az erősségeidet és a fejlesztendő területeidet. Segíteni tudok abban, hogy a megfelelő technikákat képes legyél alkalmazni a szükséges szituációkban. Naplózási módszerek segítségével követhetővé és átláthatóvá válik a mentális, fizikai és technikai fejlődésed, amelyeket addig gyakorolunk együtt, amíg azok készséggé válnak.
A Nincs hatalmad felettem című könyv világosan megmutatja, hogy a mentális állóképesség nélkülözhetetlen a kitartáshoz és a hosszú távú sikerek eléréséhez. Azok a sportolók, akik nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is felkészülnek a kihívásokra, képesek lesznek átlépni saját határaikat, ami elengedhetetlen a teljesítmény fokozásához. Goggins üzenete egyszerű, ám erőteljes: az igazi siker kulcsa az, ha mentálisan képesek vagyunk minden helyzetben maximálisan helytállni, kitartani, és a nehézségekből erőt meríteni a folytatáshoz.
Az író katonai és sportolói tapasztalatai is alátámasztják, hogy a sportolók számára a mentális edzés az edzésterv szerves része kell, hogy legyen. Legyél amatőr, hobbi vagy profi élsportoló, a mentális edzésmódszerek nemcsak a teljesítményedet fogják növelni, hanem a saját magadba vetett hitedet és kitartásodat is, ami végül eredményességgel fog társulni.
Egyik kedvenc mondatom a könyvből: nincs célvonal. Hiába érsz el bármit is, mindig van lehetőséged még tovább fejlődni, még többet elérni. Ne állj le soha!
Ha Te is szeretnéd egy Navy SEAL katona golyóálló mentalitását megszerezni, hogy a legkitartóbbak egyike lehess a sportágadban, jelentkezz be hozzám sport mentáltréneri ülésedre. Ne feledd nem pusztán a tehetségeden, hanem a belefektetett munkán múlik nagyrészt a sikered.