3 perc elolvasni
Könyvajánló 5.0

Időről-időre szeretnék Nektek olyan könyveket ajánlani, melyek nagy hatást gyakoroltak az életemre és a gondolkodásomra. Melyekből úgy gondolom, mint sportolók is rengeteg hasznos dologgal tudjátok a fejlődéseteket segíteni. Ezek a könyvek véleményem szerint egytől-egyig elgondolkodtatóak, önfejlesztő hatásúak, vagy éppen szórakoztatóak, ezáltal remekül segítik a kikapcsolódásotokat, feltöltődéseteket is. Ötödiknek a következő könyvet hoztam a G-Adam Kiadó gondozásában:

W. Timothy Gallwey - Tenisz, a belső játszma, avagy a mentális erő sport mentáltréner szemmel

A nemzetközi sportvilágban már régóta felismerték, hogy a sportolók mentális felkészülése legalább olyan fontos elem, mint maguk a fizikai és taktikai edzések. A teniszedző W. Timothy Gallwey úttörő munkája, a "Tenisz – A belső játszma" (The Inner Game of Tennis) című könyve igazi alapmű a sportpszichológia, és sport mentáltréning területén.

Bár e könyv a tenisz kapcsán született, az elvek, amelyeket a szerző felismert és megoszt velünk, valójában bármely sportágban és persze az élet egyéb területein is kiválóan alkalmazhatóak. A könyv központi gondolata, a sportolók belső párbeszédje, önmaguk megítélése és ezek által a teljesítményükre gyakorolt mentális hatás együttes meghatározó szerepe a siker elérésében.

A belső játszma fogalma

A szerző szerint a teniszben, és amúgy minden más tevékenységben is két játék zajlik egyszerre: egy külső, amit mi is látunk a pályán nézőként, edzőként, és egy belső, ami a sportoló fejében játszódik eközben. A „belső játszma” azon gondolatok, önkritikák, és elvárások küzdelme, amely nagyon könnyen alááshatja a teljesítményt. A sport mentáltréner által felismert cél: a sportoló tanulja meg irányítani ezt a gondolataiban megjelenő belső monológját, szabaduljon meg az önkritikus véleményezéstől, és érje el a „flow” élményt, ahol átveszik az irányítást az automatikusan meghozott döntések és cselekvések.

A sportoló belső szabadságának kulcsa: az ítélkezés megszüntetése

A könyv szerintem egyik legfontosabb fejezete az „Ítélkezés megszüntetése”. Gallwey szerint a megfelelő teljesítmény elérését sok esetben nem a felkészülési, fizikai hiányosságok, hanem a sportolók saját ítélkezése gátolja. Egy-egy hibát vagy rossz ütést követően az olyan megjelenő önkritikus hangok lavinát indíthatnak el, mint: „Ez borzasztó volt!”, „Hogy lehetek ilyen ügyetlen?”, „Szörnyen béna vagyok ma is!”, „Már megint elrontottam!”, ami a további koncentráció csökenéséhez vezet, miközben növeli a szorongást a sportolóban. 

A Gallwey megfigyeléseiből fakadó javaslata, hogy a sportoló tanulja meg ítéletmentesen szemlélni a saját teljesítményét. Ahelyett, hogy jónak, vagy rossznak minősítené az adott ütést (dobást, lövést, ugrást, mozdulatsort, stb…), egyszerűen csak vegye észre, mi is történt valójában: „Ez a labda most a hálóba ment.”, „Ezt fölé lőttem.” „Beledobtam a kapusba.”. Ez a fajta ítéletmentes hozzáállás lehetővé fogja tenni a helyes tanulást és fejlődést, a valóságra való koncentrálással ahelyett, hogy a sportoló hamis elvárásokba vagy megtévesztő önkritikába bonyolódna. Ehhez lesz nagy segítség a sport mentáltréner iránymutatása.

A belső kritikus hang csillapítása és a „flow” állapot elérése

A „belső kritikus” folyamatos jelenléte megakadályozza, hogy a sportoló a jelen pillanatra összpontosítson. Olyan ez a hang, mint a Muppet Show két állandóan kritizáló öregje.  A flow-élmény megélésekor a cselekvés könnyedén, erőfeszítés nélkül áramlik, de ez csak akkor érhető el, ha kiüresednek a gondolatok és nem zavarják, nem blokkolják a teljesítményt. A javaslat: inkább figyelj a testedre, az adott reakcióidra és a Téged körülvevő környezetedre, mint a belső kontrollálatlan monológodra.

Példaként azt tanácsolja, a játékos a labda mozgására vagy a saját testének érzéseire koncentráljon, ne a pontszámra vagy a hibákra összpontosítson. Így könnyebben a tudatos jelenlét állapotába kerülhet, mely segíteni fogja a legjobb teljesítmény elérésében. Ám ezen felül léteznek még egyéb olyan sport mentálténeri technikák, mellyel a sportoló a tudatosan a jelenben tud lenni.

A könyv hatása a sportpszichológiára

A Gallwey által megfigyelt, leírt és tanított technikák nemcsak a tenisz, hanem a sportpszichológia és a sport mentáltréning által más egyéb sportágak területén is rendkívül hasznosnak bizonyulnak. Az „ítélkezés megszüntetése” és a „flow” állapot elérése mára a mentális edzések egyik alapjává vált, de nemcsak a sport, hanem például az üzleti világ és a művészetek terén is. A legsikeresebb és legismertebb sportolók példái is bizonyítják, hogy a sikerhez manapság már nem elég a fizikai felkészülés, a mentális kontroll és a tudatos jelenlét ugyanilyen fontos tényezőkké váltak a bajnokok felkészülése esetében.

Ha el tudunk vonatkoztatni és átkeretezzük a teniszből hozott példákat, akkor a könyv nemcsak a sportolóknak lehet hasznos olvasmány, hanem mindenki másnak is, aki szeretné növelni a koncentrációját, javítana a teljesítményén, és ítéletmentesen állna önmagához, vagy másokhoz.

A sport mentáltréning segítsége

Sport mentáltrénerként olyan technikákat tudok megtanítani Neked, amivel Te is elsajátíthatod a könyvben megfogalmazott tanácsokat és jelentős teljesítmény növekedést érhetsz el, mert megtanulsz a jelenben lenni, fókuszálltá válni, kizárni a külső- és belső zavaró tényezőket, ezáltal növelni tudod az önbizalmadat, magabiztonsságodat. 

Végezetül az egyik kedvenc mondatom a könyvből, mely sok tanulságot foglal magába: "A győzelem az akadályok leküzdését jelenti a cél elérésének érdekében, ugyanakkor a győzelem értéke éppen akkora, mint a célé, amit elértünk." Sokszor a folyamat maga hasznosabb, mint a győzelem önmagában, az út során megszerzett tapasztalat miatt.

Keress meg Te is, ha már unod a vereségeket, kudarcokat és a siker útjára szeretnél lépni.