4 perc elolvasni
Motiváció vs ösztönzés a sport területén

Sportolókkal, edzőkkel és szülőkkel való beszélgetések során egyre többször merül fel a motiváció kérdése. Kell-e motiválni, szükséges-e ösztönözni egy fiatal sportolót? Mi váltja ki a sportolóban a motivációt és miként lehetséges a fenntartása? Egyáltalán a motiváció és az ösztönzés fogalmai egy és ugyanazt, vagy valójában teljesen mást jelentenek? 

Ebben a cikkben igyekszem választ adni ezekre a kérdésekre, hisz talán  az egyik legfontosabb tényező a sikerek elérésében a sportolóknál és edzőknél is, hogy kellően motiváltak legyenek.

A sport mentáltréner pont abban lesz a segítségedre különböző mentális eszközök megtanításának a segítségével, hogy megtaláld és fenntartsd a motivációdat a céljaid elérésének érdekében.

Honnan is fakad a motiváció egy sportoló esetében?

Volt szerencsém nem csupán a hazai, hanem spanyol labdarúgó edzőkkel is beszélgetni az utánpótlás képzésről, edzésmódszerekről, a magyar vs. spanyol játékosok mentalitásáról. A spanyol képzésen alapuló edzések intenzitása lényegesen gyorsabb, mint az itthoniaké. Ez nem csak külső szemlélőként állapítható meg, hanem azok is rendre egyetértenek vele, akiknek van lehetőségük megmérettetni magukat a másik közegben. Hogy nálunk miért nem gyorsult fel általánosan az edzések ritmusa és intenzitása az elmúlt évtizedekben, az egy nagy kérdés. Remélhetőleg egyszer majd a szakemberek megadják erre a választ.

Amikor a következő kérdés hangzott el a spanyol edzők irányába: miként motiválják a gyerekeket a különböző korosztályokban, egyszerűen nem értették a feltett kérdést. Miért kellene motiválni őket? - hangzott a válasz. Hisz szeretik a sportjukat, azért járnak edzésre, mert örömüket lelik benne, fejlődnek és így akár tudat alatt is sikerélményük lesz. Azt hiszem innentől lett igazán érdekes a beszélgetés és a téma. 

A sikerélmény ugyanis mindenkinek más. Az edzők feladata, hogy az aktuális egyéni képességekhez igazítsák az "elvárásaikat", ezáltal elérhetővé tegyék a sikert mindenki számára a saját szintjén.

Itthon sajnos szinte minden edző, akivel beszélgetek, fő problémaként hozza fel, hogy nem eléggé motiváltak a játékosok. Ez talán társadalmi-, neveltetési okokkal és a generációs különbségekkel is összefüggésben lehet. Az országonként eltérő iskolarendszer, a környezetből és neveltetésből fakadó különbségek az egyén empatikus képességei, világlátása, hozzállása terén is eltérőek lesznek ezáltal. Ami aztán az utánpótlás sportolók szemléletében is sokszor visszatükröződik.

Mit tegyen tehát az edző, mivel tudná a sportolóit jobb teljesítményre sarkalni az edzéseken, mérkőzéseken? Nos, ahhoz, hogy ezt megértsük el kell merülni kicsit a gyerekek, játékosok lélektanában, illetve meg kell értenünk honnan is fakadhat a motivációjuk.

Mi is az a motiváció?

A motiváció és az ösztönzés fogalmai sok esetben összemosódnak, pedig jelentős különbséget fedezhetünk fel közöttük. Maga a motiváció egy belső hajtóerő, ami az egyén belső vágyain, céljain alapszik és cselekvésre készteti. 

Az ösztönzés ezzel szemben a külső tényezők által kiváltott cselekvésre késztetés. Az ösztönzés történhet pozitív, vagy negatív  módon. Pozitív módon például valamilyen extra jutalom által ösztönzik a sportolót, mondjuk egy plusz pihenőnap beiktatásával. A negatív módon pedig valamilyen büntetés formájában, például játékidő megvonás, kezdőből való kikerülés lehetőségének veszélyével.

Megállapíthatjuk tehát, az egyén számára létezhet belső és külső motiváció/ösztönzés. Külső motivációként tekinthetünk a díjakra, jutalmakra, a pénzre, hírnévre, vagy éppen a büntetés elkerülésére. A külső motiváció inkább a gyengébb énképpel rendelkező spotolóknál lehet eredményes, ráadásul ez is csak rövid távon.

Az öndeterminációs elmélet szerint három velünk született pszichológia szükségletből fakadhat a belső motivációnk: kompetencia (érezzük, hogy kibontakoztathatjuk az egyéni képességeinket), autonómia (önállóan dönthetünk) és kötődés (a tartozni valahová, valakihez érzése). A sportban akkor van meg a belső a belső motiváció, ha maga a sporttevékenység lesz az öröm forrása. Ha pedig ez fennáll, akkor a sportoló könnyebben viseli az edzésekkel járó monotonitást, a versenyzés okozta stressz hatásokat, jobban el tud merülni a gyakorlatokban, kihívásokban, tanulási folyamatokban.  

A belső motiváció növeli az önbecsülést, önbizalmat, erősíti az énképet, csökkenti a szorongást és a depressziót. Ebben az esetben az egyén saját fejlődése kerül előtérbe, ami hosszú távon segíti a sportolót.

Az edzők, sportszülők szerepe a motiváció terén

A sportolók motivációja és ösztönzése kulcsfontosságú a teljesítmény növelésében, a sikerek elérésében. Az edzőknek viszont érteniük kell a két fogalom közötti különbséget, hogy minél hatékonyabban tudják alkalmazni ezeket.

Az edzőnek, de a szülőnek is fel kell ismernie, hogy mi a motiváció forrása, vagy éppen mi váltja ki a motiválatlanságot a sportolónál. Mindenki más okból kifolyólag sportol. Valaki versenyző típus és mindenáron nyerni akar, valaki közösségi élményeket, jó társaságot keres, míg más "csak" az egészséges jó közérzetért sportol. Egyesek pedig sajnos mások nyomására, a megfelelés kényszere miatt. Ez pedig alapjaiban meghatározza az egyén edzés munkáját, fejlődését és a mérkőzéseken látható teljesítményét is. 

A pályán nyújtott teljesítmény tehát nagyban összefügg az egyén motivációs forrásaival. Attól, aki csak a közösségbe tartozás miatt jár le egy csapatedzésre, nem várható el, hogy ugyanúgy mindent alárendeljen a sportnak, mint aki győzni akar és profivá szeretne válni. Illetve nem biztos, hogy ugyanúgy fogja bírni a rá nehezedő nyomást, az esetleges teljesítmény kényszert. 

Ha az edző, vagy a szülő mondjuk a negatív ösztönzés eszközéhez nyúl ilyen esetekben, az sokszor a visszájára fordulhat és inkább eltávolítja a sportolót a sportágától, mintsem segítene rajta.

Egy edzőnek megfelelő környezetet kell teremtenie, ahol támogatni tudja a sportolók belső motivációját, de szükség esetén megfelelő ösztönzőket is alkalmaz bizonyos rövid távú célok elérése érdekében, amik segítik a fejlődést és a belső motiváció megtalálását.

Különböző stratégiák lehetnek ebben az edzők, de a sportszülők segítségre is. Természetesen egyén függő, hogy kinek mire van szüksége a motiváció, vagy ösztönzés terén, de a dícséretnek, és a pozitív visszajelzéseknek a fontossága megkérdőjelezhetetlen, mint ahogy a jutalmak, bónuszok szerepe  is hatásos lehet a rövid távú célok elérése érdekében.

A motiválás szerepe

Hogy egy kicsit még bonyolultabb legyen a téma, belép a képbe a motiválás fogalma is, ami nem összekeverendő a belülről fakadó motivációval. A szülő és az edző egyben motivátor is lehet. A nehéz, feszült, sorsdöntő pillanatokban a többségnek jól esnek a bíztató, buzdító, tettekre sarkaló szavak. Egyfajta plusz lelkierőt meríthetünk belőle az adott helyzetben. Motiválni is számos módon lehetséges. De talán a leginkább hatásos dolog a példamutatás, a példaképek megtalálása és követése. 

Azt viszont nem szabad elfelejteni, a befektetett munkát nem tudja helyettesíteni semmi sem, egy idő után még a tehetség is kevés lesz a végső sikerhez a megfelelő motiváció és az ebből fakadó tudatos kitartás hiányában.

A motiváció nem Veled születik, de dolgozhatsz rajta

Ha még bővebben szeretnéd megismerni a motiváció témakörét, hogy milyen motívumai vannak, konkrétan milyen eredményes eszközök állnak a rendelkezésedre akár a külső, akár a belső motiváció előhívására, jelentkezz be az első ingyenes online ülésedre. Itt megtanítom Neked, miként találhatod meg, hogyan növeldheted és erősítheted a motivációdat, hogy lehetsz igazán elszánt a céljaid elérésben, ami túlmutat, sőt felül is írja az eddigi világképedet, mely eddig sokszor megakaszthatott.