2 perc elolvasni
A kommunikáció szerepe a sportban

Mit és hogyan befolyásol a sportoló a kommunikációja?

Edzőként és sportolóként, különösképpen élsportolóként kiemelten fontos lesz számodra a helyes kommunikáció alkalmazása. Mind a sportpályán, mind a pályán kívüli magánéletedben. A hatékony kommunikációs stratégiák ismerete elengedhetetlen a játékos-edző-sportszülő kapcsolatok egyedi dinamikájának kialakításához is. A hatásos kommunikáció használata meghatározó lesz számodra a későbbiekben a sajtó felé tett nyilatkozatok esetén is, ahol sokszor provokatív kérdésekre kell majd választ adnod rögtön a lefújás után, miközben még a mérkőzés okozta érzelmi hullámvasúton vagy. Az ugyanis egy dolog, hogy Te miként látod önmagad, viszont mások ettől eltérően láthatnak téged. A tükörképünk pedig időnként mindannyiunkat becsap. Sajnos sokszor nem tudjuk objektíven megítélni a saját viselkedésünket a magunkkal hozott korábbi mintáink miatt. 

Manapság már nem csak az eredményes szereplésről szól a sport, hanem a szponzorok általi brand építésről is. Így nagyon nem mindegy, milyen lesz a megítélésed a pályán kívül. A karrieredet befolyásolhatja a szurkolók, a szakemberek, vagy éppen a szponzorok Rólad kialakult véleménye. 

A teljesítményedet nagyban befolyásolhatja miként érted az edzői utasításokat, hogyan reagálsz a csapattársaid feléd irányuló mondataira. A csapatodban betöltött szerepedet, megbecsülésedet is nagyban megítélheti, Te miként kommunikálsz a többiekkel a versenyek, edzések alatt, vagy a pályákon kívül. Mindez alapjaiban határozhatja meg az öltöző hangulatát pozitív, vagy negatív irányba is. 

De nem csupán a szavaid, vagy a social media felületein felbukkanó posztokhoz kiírt mondataid, hanem a testbeszéded, a gesztusaid, az arckifejezéseid is a kommunikációs eszköztárad részei. Üzensz vele az ellenfeleidnek, a nézőknek, az edződnek, a játékostársaidnak és önmagadnak is. És bizony nem mindegy, hogy ezt az üzenetet milyen formában látják, olvassák mások kívülről. 

Hidd el, mindig lesznek az életedben váratlanul felmerülő kellemetlen szituációk, melyek az edződdel, vagy a társaiddal konfliktusokhoz, félreértésekhez vezethetnek köztetek. Ezen nézeteltérések elkerülésére, tompítására, vagy a megoldására, a megfelelő hangnem kiválasztására számos praktika áll szerencsére a rendelkezésedre, melyeket a sport mentáltréner a mélységében ismerteti meg Veled, s bocsájtja a rendelkezésedre. 

Mire is taníthat meg egy sport mentáltréner a kommunikáció terén?

Többek között az ilyen kérdésekre kapsz majd válaszokat és útmutatást:

Milyen kommunikációs stílusok léteznek? Rád melyik jellemző? Mire ügyelj egy nyilatkozat során? Hogyan kommunikálj a közösségi médiában? Mikor és mire reagálj? És mire nem? Mire, miként figyelj oda, ha másokkal beszélsz? Miként tekints a feléd irányuló kritikára? Hogyan reagáld le azt? Hogyan beszélj másokhoz, hogy a mondanivalód célba is érjen? Hogy fejezd ki magad lényegretörően a döntő szituációkban? Milyen a megfelelő testbeszéde egy sportolónak? Mi az a Game Face? Hogyan kommunikálj csapatkapitányként, vezetőként? Mik azok a kommunikációs irányelvek? Hogyan alakítsd ki és tartsd be őket?

A kommunikáció és konfliktuskezelés a sportban modulból részletesen elsajátíthatod, miként legyél igazán profi a helyes kommunikáció alkalmazásában az edzőid, játékostársaid irányába, vagy akár a szóbeli és írott nyilatkozataid terén is. Ezáltal fokozhatod a hatékonyabb együttműködést, növelve a sikerességedet a szakmai stáboddal, csapattársaiddal, szüleiddel, támogatóiddal.

Mire figyelj a kommunikációdban sportolóként?

De amíg magadévá teszed a kommunikációs tréning anyagát érdemes a következőekre is figyelned. Légy értő figyelemmel mások felé, próbálj nyugodt maradni, lépj hátra egyet és tekints a problémás szituáicóra kívülről. Nyitottnak kell lenned a konstuktív kritikára, nem szabad, hogy megsértődj. Ne vágj vissza soha indulatból, várd meg amíg lenyugszol, utána reagálj. Fontos, hogy ne csak a pályán, hanem azon kívül is megtaláld a hangot másokkal. Tudd nyíltan és őszintén kifejezni az érzéseidet, képes legyél mások tudtára adni a kívánságaidat, esetleges ellenvetéseidet, így őrizvén meg a mentális és fizikai egészségedet, észrevehetően kijelölve másoknak a személyes határaidat. Használd, tartsd be mindig a kommunikációs irányelveket.